Dobra książka, Literatura zagraniczna, Thriller

Milcząca morderczyni – psychologiczna zagadka mrożąca krew w żyłach

Milcząca morderczyni – psychologiczna zagadka mrożąca krew w żyłach

Alex Michaelides stworzył zdumiewającą, trzymającą w napięciu i nieprzewidywalną powieść. Jego debiutancki thriller – Pacjentka, jest wyrafinowaną zagadką psychologiczną, za sprawą której czytelnik oblewa się zimnym potem. Genialny talent pisarski autora oraz studia psychoterapeutyczne pozwoliły na stworzenie niesamowitej historii z którą ciężko się rozstać.

Dlaczego zabiła? – czy to prawidłowo postawione pytanie?

Powieść opowiada o kobiecie – malarce Alice, która dopuściła się zabójstwa swojego męża, strzelając mu prosto w twarz. Zabójstwo to nie jest typowym przestępstwem. Jest zaskakujące ze względu, iż malarka po zabójstwie milknie. Jej jedyną wypowiedzią jest pozostawiony autoportret. Morderczyni męża trafia do szpitala psychiatrycznego o zaostrzonym rygorze. Zabójstwo cieszy się zainteresowaniem nie tylko mediów i łowców sensacji, ale także psychoterapeutów. Wielu z nich stara się zrozumieć, co skłoniło malarkę do pociągnięcia za spust. Jedynie Theo Faber – psychoterapeuta sądowy, stara się zrozumieć czemu Alice milczy. Jest bliższy znalezieniu odpowiedzi na nurtujące go pytanie, w chwili gdy dostaję pracę w ośrodku, w którym przebywa Alice. Jego determinacja w znalezieniu odpowiedzi wzrasta, a władze ośrodka czują nadzieję, na uratowanie podupadającego szpitala. Upór oraz determinacja Theo, aby znaleźć odpowiedź jest tak duża, iż psychoterapeuta szuka rodziny malarki, żeby bliżej poznać jej przeszłość. Relacja między Theo a Alice nie należy do najłatwiejszych i nieraz zaskoczy czytelnika. Dodatkowo pojawiają się nowe poszlaki. Czy wszyscy są tym za kogo się podają? Czy wszystkim zależy na znalezieniu odpowiedzi czemu milczy? A może milczenie Alice jest komuś na rękę?

Genialny debiut

Od pierwszych stron Pacjentka trzyma czytelnika w napięciu. Zbliżanie się do rozwiązania zagadki nie powoduje słabnięcia zaciekawienia, wręcz przeciwnie. Z każdym zdaniem zbliżającym do końca powieści czytelnik jest coraz bardziej zaskakiwany. Nagłe zwroty akcji nie pozwalają przewidzieć zakończenia. Odpowiednie nakreślenie cech postaci, ich charakteru i osobowości oraz ciekawa i nieprzewidywalna akcja złożyły się na skomponowanie fenomenalnej, wciągającej fabuły. Wszystkie te elementy składają się na wywołaniu w czytelniku poczucia, że jest częścią tej historii. W stworzeniu prawdziwego psychologicznego thrillera autorowi pomogło dwuletnie doświadczenie, jakie wyniósł z pracy na młodzieżowym oddziale psychiatrycznym. Poznanie meandrów psychiatrycznej rzeczywistości pozwoliło na stworzenie nietypowej, a zarazem urzekającej zagadki w postaci nieodkładanego thrilleru, który do ostatniego zdania czyta się z zapartym tchem.

Business obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *